MP Plus https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/2425A7B4-C226-4A4C-B29B-3738BF6C90F3.jpeg

Keqësohet shëndeti i NavalnitShëndeti i opozitarit rus, Aleksei Navalni, po përkeqësohet dita-ditës në ambientet e burgut, as sa nuk po mundet të ndjejë pjesë të trupit.

44-vjeçari filloi të vuajë dënimin në muajin janar, me t’u kthyer nga Gjermania pasi, siç pretendon ai, agjentura ruse tentoi ta helmojë për vdekje.

Por javët e fundit, Navalni mësohet se ka kaluar disa sëmundje të vështira: hernie diskale, sëmundje respiratore dhe dhimbje të forta trupi.

“Aleksei ecën vetë. Ndjen dhimbje kur ecën. Një faktor shumë shqetësues është se sëmundja po përparon dukshëm dhe po ia bën të pandjeshme këmbët, pëllëmbët dhe kyçet e duarve,” shkroi në Twitter avokati i opozitarit pasi e vizitoi në qendrën spitalore ku po kurohet.

Për shkak të kushteve të këqija në burg, Navalni hyri javën e kaluar në grevë urie.

Sipas avokatit, ai vazhdon ta ndjekë grevën duke humbur rreth 1 kg peshë trupore përditë.

Sipas organizatës për të drejtat e njeriut, “Amnesty International”, ai gati po torturohet në burg dhe po vritet me ngadalë nga autoritetet.

Kritiku i presidentit Vladimir Putin qëndron në burg me akuzën e përvetësimit të fondeve, çështje e gjykuar në vitin 2014 dhe që Navalni thotë se është e motivuar politikisht.

Të fundit

Përfundon epoka e Angela Merkel

Mbas 16 vjetësh në krye të qeverisë gjermane, Angela Merkel, ndahet me një ceremoni të madhe ushtarake.  Në këto 16 vjet të drejtimit të qeverisë Merkel kishte kaluar shumë kriza, prandaj

Kurti për herë të dytë brenda dy javësh në telefon me Escobarin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti brenda dy javësh ka zhvilluar dy biseda telefonike me përfaqësuesin e Departamentit Amerikan të Shtetit, Gabriel Escobar. Kryeministri Kurti në bisedën telef

Sa mijë dollarë fitojnë në minutë kompanitë që prodhojnë vaksina anti-Covid

Kompanitë Pfizer, BioNTech dhe Moderna po bëjnë gjithsej 65,000 dollarë në minutë falë vaksinave të tyre kundër Covid-19, sipas një raporti të Aleancës së Vaksinave Popullore, e cila prom

Kosova dhe Serbia takohen sot në Bruksel

Ekipet negociuese të Kosovës dhe Serbisë do të takohen sot në Bruksel. Sipas Bashkimit Evropian, në këtë takim do të diskutohet për zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri tani dhe për

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Info Tjera