MP Plus https://mediapress.al/wp-content/uploads/2020/09/netanyahu-780x439-1.jpg

Përfundon epoka 12 vjeçare e NetanyahutPartitë e opozitës izraelite kanë arritur një marrëveshje për të formuar një qeveri të re që do t’i jepte fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu si kryeministër.

Yair Lapid, udhëheqësi i partisë qendrore Yesh Atid, njoftoi se ishte formuar një koalicion me tetë fraksione. Nën një marrëveshje rotacioni, kreu i partisë së krahut të djathtë Yamina, Naftali Bennett, pritet të shërbejë si kryeministër fillimisiht, përpara se t’i dorëzohej posti z Lapid.

Po ashtu, duhet të ketë një votim parlamentar përpara se qeveria të betohet.

Në një deklaratë, Lapid tha se e kishte informuar presidentin Reuven Rivlin për marrëveshjen, duke shtuar: “Unë zotohem që kjo qeveri do të punojë në shërbim të të gjithë qytetarëve izraelitë, atyre që e votuan atë dhe atyre që nuk e bënë atë.

Një imazh i publikuar në mediat izraelite tregoi Lapid, Bennett dhe kreun e partisë islamike Raam, Mansour Abbas, duke nënshkruar marrëveshjen, një marrëveshje që shumë e menduan të pamundur.

Abbas u tha gazetarëve: “Vendimi ishte i vështirë dhe kishte disa mosmarrëveshje, por ishte e rëndësishme të arriheshin marrëveshje”.

Ai tha se kishte “shumë gjëra në këtë marrëveshje për të mirën e shoqërisë arabe”.

Në shënimin e tij drejtuar presidentit, Z Lapid tha se ai do të kryesonte qeverinë së bashku me Z. Bennett, të cilin ai pritet ta zëvendësojë si kryeministër në 27 gusht 2023.

Rivlin i ka bërë thirrje parlamentit të mblidhet sa më shpejt të jetë e mundur për të votëbesim.

Nëse koalicioni nuk arrin të fitojë mbështetjen e një maxhorance në Knesset me120 vende, ekziston rreziku që vendi të shkojë në zgjedhje për herë të pestë në dy vjet.

Anëtarët e koalicionit përfshijnë spektrin e plotë të politikës izraelite. Palët kanë pak gjëra të përbashkëta politikisht, përveç planit të tyre për të zëvendësuar Netanyahun.

Ata janë:

Yesh Atid (i qendrës) – udhëhequr nga Yair Lapid (17 vende)

Kahol Lavan (Blu dhe Bardhë) (i qendrës) – udhëhequr nga Benny Gantz (tetë)

Israel Beiteinu (nacionalist i djathtë) – udhëhequr nga Avigdor Lieberman (shtatë)

Partia Social Demokratike – udhëhequr nga Merav Michaeli (shtatë)

Yamina (e djathtë) – e udhëhequr nga Naftali Bennett (shtatë)

Neë Hope (nga e djathta) – e udhëhequr nga Gideon Sa’ar (gjashtë)

Meretz (i majtë, social-demokratik) – i udhëhequr nga Nitzan Horouitz (gjashtë)

Raam (Islam) – i udhëhequr nga Mansour Abbas (katër)

Të tetë fraksionet është e nevojshme që të kalojnë shifrën e 61 deputetëve, të shumicës.

Bisedimet maratonë të së mërkurës u zhvilluan në një hotel pranë Tel Aviv, me një numër të madh çështjesh – nga legalizimi i kanabisit te gjobat për ndërtime të paligjshme deri te rotacioni i posteve të komitetit të zgjedhjes gjyqësore – të gjitha në rendin e ditës.

Media izraelite sugjeroi që jo të gjithë elementët u finalizuan dhe kjo ende mund të krijojë dyshime nëse koalicioni do të fitojë votën e besimit.

Partia e krahut të djathtë të Netanyahut, Likud, fitoi më shumë vende në sondazhin jo përfundimtar të marsit, por ai nuk ishte në gjendje të formonte një koalicion qeverisës, pasi iu dha mandati. Netanyahu e kishte quajtur qeverinë e re të propozuar “mashtrimin e shekullit”, duke thënë se ajo rrezikon shtetin dhe popullin e Izraelit.

Të fundit

Përfundon epoka e Angela Merkel

Mbas 16 vjetësh në krye të qeverisë gjermane, Angela Merkel, ndahet me një ceremoni të madhe ushtarake.  Në këto 16 vjet të drejtimit të qeverisë Merkel kishte kaluar shumë kriza, prandaj

Kurti për herë të dytë brenda dy javësh në telefon me Escobarin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti brenda dy javësh ka zhvilluar dy biseda telefonike me përfaqësuesin e Departamentit Amerikan të Shtetit, Gabriel Escobar. Kryeministri Kurti në bisedën telef

Sa mijë dollarë fitojnë në minutë kompanitë që prodhojnë vaksina anti-Covid

Kompanitë Pfizer, BioNTech dhe Moderna po bëjnë gjithsej 65,000 dollarë në minutë falë vaksinave të tyre kundër Covid-19, sipas një raporti të Aleancës së Vaksinave Popullore, e cila prom

Kosova dhe Serbia takohen sot në Bruksel

Ekipet negociuese të Kosovës dhe Serbisë do të takohen sot në Bruksel. Sipas Bashkimit Evropian, në këtë takim do të diskutohet për zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri tani dhe për

Nis shpërndarja e materialit kryesor zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nis shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor. Në mesin e tyre edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Pranë zyrave qendrore të KQZ-së, nën

Cilat masa kufizuese do zbatohen në zgjedhje?

Komisionerët dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit në Kosovë do të duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë dëshminë se janë negativë në coronavirus apo se e kanë kaluar sëm

Info Tjera