Sport https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/fifa.jpg

Edhe FIFA kundër SuperligësPresidenti i FIFA-s, Gianni Infantino ka konfirmuar që do mbështesin UEFA-n lidhur me krijimin e Superligës Evropiane.

Superliga Evropiane u formua nga 12 gjigantë evropianë, por nuk u aprovua nga UEFA, këta të fundit kërkojnë që klubet që janë pjesë e kësaj lige të përjashtohen nga të gjitha garat ndërkombëtare.

Edhe FIFA e mbështet UEFA-n dhe këtë e ka konfirmuar presidenti Infantino.

“Te FIFA, ne nuk pranojmë krijimin e Superligës. Ligë që është private dhe thyen rregullat. Nuk ka dyshime në qëndrimin e FIFA-s. Mbështesim plotësisht UEFA-n”, deklaroi ai.

Kujtojmë se Superliga u formua nga 12 klube, tri nga La Liga, gjashtë nga Premierliga dhe tri nga Seria A.

Të fundit

Besart Berisha largohet pa lënë gjumë

Besart Berisha e mbyll me Prishtinën pa provuar shijen e golit. Sulmuesi u mor me pompozitet të madh nga kampionët e Kosovës dhe tani vjen njoftimi për largimin para përfundimit të kontratës.

Milani në garë më Arsenalin për Sanchesin

Drejtuesit e klubit të Milanit pritet t’i bëjnë shpejtë ofertë zyrtare skuadrës franceze Lille për Renato Sanchesin. Por, edhe Arsenali është duke përgatitur ofertën e vet për portugezin

Shqipëria renditet e treta në eliminatore

Edhe pse me shumë vështirësi, me mungesa, me probleme në formacion, pa tifozë në “Air Albania”, Shqipëria arrin të marrë atë që i duhej duke mposhtur Andorrën. Ky sukses e çon ekipin

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Info Tjera