Sport https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/05/CHAMPIONS-FINALJA-STAMBOLL-ME-TIFOZE_frame_0-1024x576-1.jpg

Finalja e Champions League luhet në Stamboll pavarësisht izolimitUEFA konfirmoi se finalja e Champions League do të luhet sipas programit në Stamboll, pavarësisht infektimeve në rritje me Covid-19 dhe faktit që prej 29 prillit, në Turqi hynë në fuqi masat e shtrënguese.

Në deklaratën zyrtare të konfederatës europiane lihet të kuptohet se megjithë izolimin, në duelin për trofeun më 29 maj do të ketë një numër të kufizuar tifozësh.

Presidenti turk Tayyip Erdogan njoftoi se mbyllja do të zgjasë deri më 19 maj, si mënyrë për të luftuar numrin në rritje të infektimeve dhe humbjeve të jetëve.

Finalja e Champions League në Stamboll duhej të ishte zhvilluar prej vitit 2020, por ajo u shty për shkak të pandemisë, me fazën finale të eventit që u zhvillua në kryeqytetin e Portugalisë, Lisbonë.

Me gjithë situatën problematike në vend, përpos eventit më të rëndësishëm të futbollit, Turqia konfirmoi edhe zhvillimin e garës së Formula Një, e cila është përcaktuar në fundjavën e 12 dhe 13 qershorit.

Çmimi i Madh i Turqisë zëvendësoi garën e Montrealit në Kanada, e cila u anulua për të dytin vit me radhë.

Të fundit

Besart Berisha largohet pa lënë gjumë

Besart Berisha e mbyll me Prishtinën pa provuar shijen e golit. Sulmuesi u mor me pompozitet të madh nga kampionët e Kosovës dhe tani vjen njoftimi për largimin para përfundimit të kontratës.

Milani në garë më Arsenalin për Sanchesin

Drejtuesit e klubit të Milanit pritet t’i bëjnë shpejtë ofertë zyrtare skuadrës franceze Lille për Renato Sanchesin. Por, edhe Arsenali është duke përgatitur ofertën e vet për portugezin

Shqipëria renditet e treta në eliminatore

Edhe pse me shumë vështirësi, me mungesa, me probleme në formacion, pa tifozë në “Air Albania”, Shqipëria arrin të marrë atë që i duhej duke mposhtur Andorrën. Ky sukses e çon ekipin

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Info Tjera