Sport https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/03/Challandes-5-600x360-1.jpg

Gazeta spanjolle: Historia e selektorit të Kosovës, që ka idhull legjendën holandezeSot është dita e ndeshjes (e mërkurë). Përfaqësuesja e Kosovës është gati për përballjen e parë të saj në histori ndaj Kombëtares së Spanjës. Kjo ndeshje është e vlefshme për kualifikimet e Kampionatit Botëror “Katar 2022”.

Gazeta e famshme spanjolle “Marca”, ka shkruar një artikull për historinë e përzgjedhësit të Kosvoës, Bernard Challandes.

Në këtë artikull, gazeta spanjolle ka shpjeguar hapat e parë të Challandes si trajner dhe dashurinë e tij për legjendën e futbollit botëror, Johan Cruyff.

“Bernard Challandes është trajneri i Kosovës. Ai lindi në Le Locle (Zvicër) në verën e vitit 1951. Ai do të mbush 70 vjeç më 27 korrik, duke e bërë atë trajnerin e dytë më të vjetër në Evropë. Vetëm italiani Edoardo Reja e tejkalon atë në moshë, i cili në moshën 75 vjeç dhe komandon Shqipërinë. Challandes ka qenë në stol që kur ishte 33 vjeç. Pas një karriere modeste në vendin e tij midis viteve 1968 dhe 1982, ai vendosi që futbolli ishte shumë i rëndësishëm në jetën e tij për t’u larguar prej tij.

Kjo është arsyeja pse ai ndërroi pozicion, nga lojtari në trajner. Ndërsa ishte lojtar, ai pa Ajaxin e Cruyff të shpërthente në Evropë, një ekip që e ‘rrëmbeu’ atë. Aq shumë sa ai bleu një flamur të Ajaxit dhe e vendosi atë dukshëm në një Citröen 2CV, i cili u bë i famshëm në zonën e Le Locle për atë kohë. Vdekja e Cruyff erdhi në vitin 2016.

Trajneri aktual i Kosovës tha se nuk ishte në gjendje të mbante lotët: “Ai ishte më shumë se një legjendë si lojtar, ai ishte një person i cili ishte në gjendje të ndryshonte futbollin si në fazën e tij si futbollist ashtu edhe kur u ul në stol. Zvicerani arriti në Prishtinë tre vjet më parë tani. Doja të stërvitja.

Të qenit skaut i Baselit ishte një nënvlerësim. Dëgjoi ofertat. Ai ishte gati për gjithçka, madje edhe të shkojë në Irak për të stërvitur. Ai qëndroi në Kosovë, ku promovoi kombëtaren në Ligën e Kombeve. Në moshën pothuajse 70 vjeçare, ai ende dëshiron të luftojë kudo që të thirret”, shkruhet ndër të tjerash në shkrimin e Marca.

Shteti spanjoll është ndër pesë shtetet evropiane që nuk njeh pavarësinë e Kosovës, të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008.

Të fundit

Besart Berisha largohet pa lënë gjumë

Besart Berisha e mbyll me Prishtinën pa provuar shijen e golit. Sulmuesi u mor me pompozitet të madh nga kampionët e Kosovës dhe tani vjen njoftimi për largimin para përfundimit të kontratës.

Milani në garë më Arsenalin për Sanchesin

Drejtuesit e klubit të Milanit pritet t’i bëjnë shpejtë ofertë zyrtare skuadrës franceze Lille për Renato Sanchesin. Por, edhe Arsenali është duke përgatitur ofertën e vet për portugezin

Shqipëria renditet e treta në eliminatore

Edhe pse me shumë vështirësi, me mungesa, me probleme në formacion, pa tifozë në “Air Albania”, Shqipëria arrin të marrë atë që i duhej duke mposhtur Andorrën. Ky sukses e çon ekipin

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Info Tjera