Sport https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/Gerard-Pique-4.jpg

Pique reagon për SuperligënMbrojtësi i Barcelonës, Gerard Pique, ka folur me tone të ashpra kundër krijimit të një Superlige Evropiane për klubet e mëdha, duke thënë se ajo do t’i shkatërronte të gjitha klubet e tjera më të vogla.

Pique është bindshëm kundër Superligës Evropiane, një garë që shkaktoi tronditje të madhe në botën e futbollit kur u njoftua të dielën, para se të dështonte të jetësohej pak ditë më vonë.

10 prej 12 klubeve themeluese të Superligës janë tërhequr nga ky projekt, por jo edhe Barcelona e Piques dhe Real Madridi.

“Ky ligë nuk është pozitive për të ardhmen afatgjate të futbollit botëror. A e duam këtë? A duam që klube si Sevilla, Valencia, Evertoni, Leicester City dhe Napoli të zhduken? Sepse ato nuk do të vlenin asgjë më”, tha Pique kanalin televiziv Vamos.

Pique mendon se Superliga do të kishte ndikim shumë të keq te klubet e vogla dhe ligat vendore.

“Futbolli është për tifozët”, shkroi ai në Twitter të martën.

Të fundit

Besart Berisha largohet pa lënë gjumë

Besart Berisha e mbyll me Prishtinën pa provuar shijen e golit. Sulmuesi u mor me pompozitet të madh nga kampionët e Kosovës dhe tani vjen njoftimi për largimin para përfundimit të kontratës.

Milani në garë më Arsenalin për Sanchesin

Drejtuesit e klubit të Milanit pritet t’i bëjnë shpejtë ofertë zyrtare skuadrës franceze Lille për Renato Sanchesin. Por, edhe Arsenali është duke përgatitur ofertën e vet për portugezin

Shqipëria renditet e treta në eliminatore

Edhe pse me shumë vështirësi, me mungesa, me probleme në formacion, pa tifozë në “Air Albania”, Shqipëria arrin të marrë atë që i duhej duke mposhtur Andorrën. Ky sukses e çon ekipin

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Info Tjera