Sport https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/Screenshot_20210422-114958_Google.jpg

Presidenti i UEFA-s, Ceferin flet për zhgënjimi i tij deri tek gabimi i klubeve të Superligës EvropianePresidenti Aleksander Ceferin ka thënë se UEFA ende është duke folur me ekipin ligjor dhe pret që ekipet e shkëputura do të kuptojnë gabimin e tyre dhe do të vuajnë pasojat.

I pari i UEFA-s mbrojti pronarët amerikanë që nuk morën pjesë në projektin e Superligës Evropiane.

“Unë fola me pronarët e Romës dhe Marseille, të cilët janë miliarderë amerikanë dhe kanë deklaruar publikisht se ata kurrë nuk do të hynin në një ligë të tillë, sepse ata respektojnë tifozët dhe traditën e klubeve të tyre”, ka thënë fillimisht Ceferin për 24ur.

“Është e padrejtë të thuash që pronarët amerikanë janë të ndryshëm, edhe nëse është e vërtetë që sistemi i tyre sportiv është i ndryshëm”.

Ceferin u pyet se çfarë do të ndodhë më pas, teksa nuk hezitoi të tregoj planet.

“Ne do të flasim për futbollin, por në takime, unë do të vendos se kush ulet pranë meje. Kështu që, mund ta vendos dikë pak më larg”.

“Nëse këto klube dëshirojnë të luajnë përsëri në konkurrencën tonë, ata do të duhet të na afrohen dhe ne do të duhet të vlerësojmë se çfarë ka ndodhur, por unë nuk dua të hyj në detaje, pasi ne ende po flasim me ekipin tonë ligjor”.

“Unë do të thosha që klubet angleze kanë marrë një vendim shumë të mirë dhe ne do ta marrim parasysh atë”.

“Ata e pranuan gabimin e tyre dhe e kuptuan se ishin gabim. Të gjithë bëjmë gabime. Në një farë mënyre, unë isha i zhgënjyer nga të gjithë, por duhet të them se ndoshta Barcelona është ajo që më zhgënjeu më pak”.

“Presidenti Joan Laporta u zgjodh vetëm kohëve të fundit dhe unë fola me të dy ose tre herë. Ai ishte nën një presion të madh për shkak të situatës financiare që trashëgoi. Kjo ndodh kur ju paguani shumë lojtarë dhe nuk merrni rezultate”.

“Shikoni Bayern Munichun: ata nuk kanë borxhe dhe kanë fituar Ligën e Kampionëve. Unë isha në kontakt të vazhdueshëm me drejtorin e Bayernit Karl-Heinz Rummenigge dhe Joachim Ëatzke të Borussia Dortmund”.

“Ata më ndihmuan shumë, si dhe Presidentin Nasser Al-Khelaifi, i cili logjikisht duhet të kishte qenë një nga të parët që merr pjesë në Superligën Evropiane”.

Presidenti i Real Madridit, Florentino Perez këmbëngul se Juventusi dhe Milani nuk e kanë lënë projektin e Superligës dhe dëshiron ta ndryshojë projektin.

“Sot, një klub më dërgoi orarin e ndeshjeve të Superligës. Ishte qesharak, sepse vetëm Real dhe Juventus luajnë çdo ditë”.

“Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë javën tjetër. Shumë gjëra kanë ndodhur 24 orë pas kongresit, por pres më shumë lajme deri të premten”.

“Mendoj se ata që pretendojnë të jenë plotësisht të qetë në këtë situatë nuk po thonë të vërtetën. Situata është shumë e komplikuar për ta dhe jo për UEFA-n, e cila ka 235 nga 247 klube në krah”.

“Në të vërtetë, 244 klube. Ata janë të gjithë me ne. Dje kam marrë mesazhe me tekst mbështetjeje nga pothuajse çdo klub në Evropë”.

“Pra, tani presim që të gjithë ta kuptojnë gabimin e tyre dhe të vuajnë pasojat. Ne do të flasim për të javën tjetër”, përfundoi presidenti i UEFA-s. /Telegrafi/

Të fundit

Besart Berisha largohet pa lënë gjumë

Besart Berisha e mbyll me Prishtinën pa provuar shijen e golit. Sulmuesi u mor me pompozitet të madh nga kampionët e Kosovës dhe tani vjen njoftimi për largimin para përfundimit të kontratës.

Milani në garë më Arsenalin për Sanchesin

Drejtuesit e klubit të Milanit pritet t’i bëjnë shpejtë ofertë zyrtare skuadrës franceze Lille për Renato Sanchesin. Por, edhe Arsenali është duke përgatitur ofertën e vet për portugezin

Shqipëria renditet e treta në eliminatore

Edhe pse me shumë vështirësi, me mungesa, me probleme në formacion, pa tifozë në “Air Albania”, Shqipëria arrin të marrë atë që i duhej duke mposhtur Andorrën. Ky sukses e çon ekipin

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Info Tjera