Sport https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/04/Actualidad_384223237_118195908_1706x960.0.jpg

Zbulohet ideatori i SuperligësSuperliga ka dështuar, të paktën për momentin.

Ideja e Florentino Perez dhe Andrea Agnelli-t nuk ka funskionuar.

Megjithatë, mbrapa hipotezës për krijimin e një kompeticioni për pak të zgjedhur duket se janë vite e vite reflektime dhe mendime të udhëhequra nga një personazh që s’ka pak që ka dalë nga skena e futbollit ndërkombëtar, ish-presidenti i Barcelona-s, Josep Maria Bartomeu.

Sipas Gazzetta dello Sport, në fakt, ish-numri një i katalanasve ka qenë mes të parëve që ka hedhur hipotezën e një kompeticioni të tillë.

Nëse tani duket se dy liderët kryesorë janë Florentino Perez dhe Andrea Agnelli, ka qenë pikërisht Bartomeu që ka menduar për një Superligë.

Prestigjiozja italiane ka bërë të ditur se bisedimet e para kanë filluar në sezonin 2015/16, të kryesuara nga ish-presidenti blaugrana.

Deri në 2020-ën, Bartomeu ka çuar përpara çdo strategji në heshtje dhe ka informuar ambientin blaugrana vetëm në prag të daljes nga klubi.

Të fundit

Besart Berisha largohet pa lënë gjumë

Besart Berisha e mbyll me Prishtinën pa provuar shijen e golit. Sulmuesi u mor me pompozitet të madh nga kampionët e Kosovës dhe tani vjen njoftimi për largimin para përfundimit të kontratës.

Milani në garë më Arsenalin për Sanchesin

Drejtuesit e klubit të Milanit pritet t’i bëjnë shpejtë ofertë zyrtare skuadrës franceze Lille për Renato Sanchesin. Por, edhe Arsenali është duke përgatitur ofertën e vet për portugezin

Shqipëria renditet e treta në eliminatore

Edhe pse me shumë vështirësi, me mungesa, me probleme në formacion, pa tifozë në “Air Albania”, Shqipëria arrin të marrë atë që i duhej duke mposhtur Andorrën. Ky sukses e çon ekipin

Sterling “plas bombën”

Futbollisti i Manchester City-t në një intervistë të fundit ka pranuar se është i hapur të largohet nga Citizens, ku kohet e fundit nuk po ndihet komod. Skemat e Pep Guardiolës nuk po i përsh

Kosova nuk ia del me Suedinë

Kosova është mposhtur nga Suedia në kuadër të kualifikueseve të Botërorit, Katar 2022 me të njëjtin rezultatin si në ndeshjen e parë në “Fadil Vokrri”, 3-0. Ndeshja nisi me vendasit q

Gavi mahnit Evropën, talenti i Barçës shuan një yll si Verratti

Spanja i dha fund rekordit botëror të Italisë duke siguruar një biletë për në finalen e Nations League. Ferran Torres ishte njeri i ndeshjes në “San Siro” me një dopjetë por vëmendjen m

Info Tjera