Udhëtime https://mediapress.al/wp-content/uploads/2021/06/viaduct-harbour-sunset-auckland-new-zealand-AUCKLAND1118.jpg

Ky është shpallur qyteti më i jetueshëm në botëAuckland në Zelandën e Re është emëruar qyteti më i jetueshëm në botë, në një renditje vjetore që është zhvendosur nga pandemia e koronavirusit.

Anketa e Njësisë së Inteligjencës Ekonomiste (EIU) renditi 140 qytete mbi faktorët përfshirë stabilitetin, infrastrukturën, arsimin dhe mundësinë e kujdesit shëndetësor.

Por pandemia provoi të jetë faktori përcaktues në listën e këtij viti.

Kjo nënkuptonte që qytetet evropiane ranë ndërsa ato në Australi, Japoni dhe Zelandën e Re u ngritën në renditje.

Vendet ishullore iu përgjigjën me shpejtësi shpërthimit të koronavirusit dhe ishin në gjendje të minimizojnë rastet dhe të lirojnë kufizimet.

Ndërkohë, vendet e Bashkimit Europian, patën një fillim të ngadaltë të shpërndarjes së vaksinave dhe shumë shtete anëtare vendosën bllokime të ashpra të cilat dëmtojnë performancën e tyre në studimin e këtij viti.

Të fundit

Disa arsye pse duhet ta vizitoni zemrën e Azisë

Tajvani është një nga vendet më të vogla në Azi, por një nga më të pasurit në botë. Në Tajvan ka shumë rrokaqiej dhe ndërtesa industriale, por ka edhe shumë peizazhe piktoreske që nuk

Turizmi veror në sprovën e dytë të COVID-19

Turistët e parë ukrainas mbërritën në vend më 25 prill. Frekuenca e charter-ave që sjell këtë grup të organizuar pritet të rritet në vazhdim, duke dhënë optimizëm se vera e këtij viti

Çmimet për pushime mund të rriten gjatë verës

Çmimet për udhëtimet ndërkombëtare pritet të rriten këtë vit për shkak të rritjes së kërkesës së madhe dhe numrit më të vogël të aeroplanëve, ka thënë shefi ekzekutiv i kompanisë

Ja si do të duket dyshemeja e re e Koloseut të Romës

Qeveria italiane ka miratuar një plan për ta bërë Koloseun antik të Romës me një dysheme të re, duke u dhënë vizitorëve mundësinë vizitorëve të qëndrojnë aty ku galdiatorët luftuan d

Ende pa nisur sezoni, kosovarët ‘pushtojnë’ bregdetin shqiptar

Kjo fundjavë shënoi nisjen e plazhit thuajse në të gjithë bregdetin ende pa nisur sezoni turistik. Shqiptarët e Kosovës janë të parët që janë vendosur në Sarandë për pushime disa ditore

Karantina detyron qytetarët të anulojnë prenotimet për pushime në Shqipëri

Qytetarët të cilët kishin paguar aranzhime që festat e majit dhe pashkët t’i kalojnë në Shqipëri, po i anulojnë rezervimet. Arsyeja për këtë është vendimi për karantinë dy javore pë

Info Tjera